2.11.2012

III Konferencja naukowa Cyberuzależnieni@.pl

(tekst ukazał się w "Nowym Legionie" - miesięczniku akademickim studentów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie: październik 2008 r, nr 1-2, s. 10-11)

Czasy się zmieniają - świat wokół nas biegnie coraz szybciej, a z wszystkich stron otaczają nas coraz to nowsze technologie. Ma to zarówno swoje plusy, jak i minusy. Dynamicznie rozwijająca się technologia, która ma za zadanie ułatwiać życie, coraz częściej obraca się przeciwko nam. Społeczeństwo, w którym żyjemy, staje się coraz silniej zinformatyzowane, a to dostarcza wielu zagrożeń…

Niezależne Zrzeszenie Studentów Akademii Pedagogicznej w Krakowie już po raz kolejny postanowiło zmierzyć się z tym problemem. 16 października 2008 r. na naszej uczelni odbyła się trzecia edycja konferencji naukowej „Cyberuzależnieni@.pl.”

Czym jest owa konferencja? Jaka jest jej tematyka? Jakie były jej początki? Konferencja naukowa „Cyberuzależnieni@.pl” porusza ciągle narastający problem uzależnień od komputera i Internetu. Skierowana jest do nauczycieli, pedagogów i do studentów. Wybitni goście, specjaliści w dziedzinie psychologii i informatyki, poruszają problemy związane z infoholizmem oraz uzależnieniami od niego pochodnymi (od gier komputerowych, informacji i cyberseksu).

Głównym celem konferencji jest kreowanie właściwych postaw wobec poruszanych na niej problemów u osób pracujących z dziećmi i z młodzieżą. Organizatorzy i prelegenci pragną także pomóc w doskonaleniu metodycznym nauczycieli w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom od komputera i Internetu poprzez przygotowanie ich do pracy z dziećmi i młodzieżą metodą projektową. Dodatkowe cele to edukacja w zakresie skutecznego diagnozowania uzależnienia od komputerów w różnych odmianach, analiza zagrożeń płynących z nadmiernego wykorzystywania nowoczesnych technologii (w szczególności Internetu), stworzenie i promocja zasad bezpiecznego posługiwania się komputerem oraz analiza innowacyjnych metod przeciwdziałania uzależnianiu młodych ludzi.

Początki całego ciągu konferencji były skromne, lecz niewątpliwie udane. Pierwsza konferencja naukowa „Cyberuzależnieni@” odbyła się 19 października 2006 r. Patronat honorowy nad nią objęli Minister Edukacji Narodowej oraz Małopolski Kurator Oświaty. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach realizacji Małopolskiego Programu Profilaktyki i Przeciwdziałaniu Uzależnieniom oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Pierwsza edycja konferencji przyczyniła się do wzrostu zainteresowania poruszaną na niej tematyką w środowisku osób pracujących z dziećmi i z młodzieżą.

Druga konferencja „Cyberuzależnieni@ - przeciwdziałanie uzależnieniom od komputera i Internetu” miała miejsce rok później - 18 października 2007 r. Patronat honorowy nad nią objęli Minister Edukacji Narodowej, Marszałek Województwa Małopolskiego, Małopolski Kurator Oświaty oraz Rektor Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Następstwem konferencji był szereg przeprowadzonych seminariów i szkoleń (np. Żywiec, Wadowice, Chocznia), kampania informacyjna skierowana do studentów i rodziców oraz wydanie materiałów dydaktycznych niezbędnych do przeprowadzenia lekcji profilaktycznych w ramach programu.

Tegoroczna konferencja, zaplanowana w oparciu o dwuletnie doświadczenie w jej organizacji, była ciekawsza, popularniejsza i bardziej pouczająca od dwóch wcześniejszych. Z każdym kolejnym rokiem jej tematyka poszerza się i uaktualnia. Patronat honorowy nad konferencją objęli: Katarzyna Hall - Minister Edukacji Narodowej, Marek Nawara - Marszałek Województwa Małopolskiego, Artur Dzigański - Małopolski Kurator Oświaty oraz JM Prof. dr hab. Michał Śliwa - Rektor Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Współorganizatorem projektu zostało Centrum Aktywizacji Młodego Pokolenia.  Jak co roku udział w konferencji był oczywiście bezpłatny.

III konferencja naukowa „Cyberuzależnieni@.pl” nie jest tylko kontynuacją jej dwóch wcześniejszych edycji. W jej trakcie swój referaty wygłosili wybitni specjaliści w dziedzinie psychologii i informatyki. Gościliśmy ekspertów z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Akademii Pedagogicznej i z Uniwersytetu w Ostrawie (Czechy). W czasie realizacji projektu odbędą się szkolenia w  różnych miastach na terenie całego kraju. Wydane już zostały publikacje z tegorocznej konferencji w formie książki oraz płyty DVD. Zostanie również przeprowadzona kampania informacyjna skierowana do nauczycieli, rodziców i studentów różnego typu szkół wyższych. Dodatkowo nauczyciele będą mogli wziąć udział w serii szkoleń dotyczącej problematyki uzależnień od komputera i Internetu. Opracowane zostaną również materiały dydaktyczne dla niech i dla uczniów.

Tegoroczna konferencja już za nami. Pragniemy bardzo gorąco podziękować wszystkim uczestnikom i specjalistom, którzy wzbogacili naszą wiedzę o wiele istotnych informacji w dziedzinie uzależnień od komputera i Internetu. Równocześnie serdecznie zapraszamy na przyszłoroczną, już czwartą edycję konferencji „Cyberuzależnieni@.pl.” Możemy obiecać, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby była jeszcze bardziej pouczająca i interesująca od wcześniejszych.  

/dla NZS UP