2.11.2012

„Study Tours to Poland” – przygoda z demokracją!

(tekst ukazał się w "Nowym Legionie" - miesięczniku akademickim studentów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie: październik 2007 r., nr 1-2, s. 10)

Już niebawem po raz kolejny nasze miasto odwiedzi grupa młodzieży z Ukrainy, Białorusi i Rosji (obwód kalingradzki). Wielu może stwierdzić, że nie ma w tym nic dziwnego, patrząc na Kraków, którego ulice pełne są ludzi różnej rasy, narodowości, religii, wyznania… Jednak bardzo warta opisania jest inicjatywa grupy studentów Akademii Pedagogicznej, która tworząc Niezależne Zrzeszenie Studentów Akademii Pedagogicznej w Krakowie, organizuje pobyt w Polsce swoim rówieśnikom ze wschodniej Europy w ramach programu „Study Tours to Poland.”

Program „Study Tours to Poland” to inicjatywa podjęta przez Polsko – Amerykańską Fundację Wolności, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka – Jeziorańskiego, Fundację „Borussia” oraz Fundację Edukację dla Demokracji w ramach Programu Przemiany w Regionie – RITA. Od 2004 r. dzięki temu przedsięwzięciu studenci z Ukrainy, Białorusi i Rosji, którzy wyróżniają się w nauce i mogą pochwalić się doświadczeniem w działalności społecznej, zostają zaproszeni na kilkunastodniowy pobyt w polskich ośrodkach akademickich. Uczestnicy wymiany zostają skierowani do jednego z kilku miast przyjmujących studentów, a więc do Warszawy, Krakowa, Gdyni, Olsztyna, Łodzi, Bytowa lub Wrocławia. Do opieki nad studentami ze wschodniej Europy zostaje wybranych na drodze konkursu kilka doświadczonych organizacji pozarządowych. Na terenie Krakowa taką organizacją jest właśnie NZS AP.

Studenci Niezależnego Zrzeszenia Studentów Akademii Pedagogicznej już od kilku lat organizują swoim rówieśnikom z Ukrainy, Białorusi i Rosji pobyt w Krakowie i wyjazdy do innych miejsc w Polsce. Za każdym razem przygotowania do przyjazdu studentów ze wschodniej Europy są bardzo staranne i solidnie przemyślane. Emanuel Studnicki – skarbnik NZS AP mówi: „Staramy się, aby studenci z Rosji, Ukrainy i Białorusi bardzo mile wspominali wizytę w Polsce. Wypełniamy im czas tak, aby mogli poznać funkcjonowanie państwa demokratycznego, naszą kulturę i tradycję, ale chcemy także, aby czuli się swobodnie w naszym towarzystwie. Zawieramy z nimi przyjaźnie, ponieważ tak naprawdę nie różnimy się od siebie zbyt wiele. Nasi rówieśnicy ze wschodniej Europy to otwarte i pełne życia młode osoby, z którymi bardzo łatwo nawiązać kontakt."

Ostatnia wizyta studentów z Ukrainy, Rosji i Białorusi w Krakowie miała miejsce w październiku tego roku, a już zaplanowany i zorganizowany jest kolejny pobyt młodzieży ze Wschodu na drugą połowę listopada. Już prawie wszystko dopięte jest na ostatni guzik. Goście zostaną zakwaterowani w hotelu niedaleko od centrum Krakowa, co pozwoli na szybkie dotarcie do miejsc szczególnie ważnych i wartych do pokazania turystom z za granicy. Według planu młodzi ludzie z Ukrainy, Białorusi i Rosji będą mieli okazję zwiedzić m.in. Katedrę na Wawelu, Dzwon Zygmunta i Groby Królewskie. Udadzą się także do starej, żydowskiej dzielnicy Krakowa – na Kazimierz, gdzie zapoznają się z normami sankcjonującymi prawa mniejszości narodowych w Polsce. Organizatorzy zadbali także o to, aby oprócz krakowskich zabytków nasi przyjaciele ze Wschodu odwiedzili inne miejsca świadczące o polskiej kulturze i historii. Z tego powodu bardzo ważnym punktem programu jest zwiedzanie KL Auschwitz – Birkenau, wizyta w Kopalni Soli w Wieliczce oraz spędzenie dnia w Zakopanem, gdzie odbędzie się prezentacja góralskiego folkloru.

Celem wizyty jest także zapoznanie gości z polską demokracją i zasadami funkcjonowania naszego parlamentu, ministerstw, urzędów oraz instytucji samorządu lokalnego. Aby spełnić oczekiwania naszych rówieśników ze Wschodu, młodzi ludzie z Ukrainy, Rosji i Białorusi odwiedzą Urząd Miasta Krakowa i spotkają się z Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa, udadzą się do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i będą mieli okazję porozmawiać z Wojewodą Małopolskim, zwiedzą oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Sąd Okręgowy i Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie. Nasi goście ze Wschodu zapoznają się także z warunkami zasadniczej służby wojskowej, odwiedzając jednostkę wojskową w Krakowie. Młodzież z Ukrainy, Białorusi i Rosji pojedzie również do Warszawy, gdzie zwiedzi Sejm i Senat RP, Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, Biuro Praw Rzecznika Praw Studenta RP oraz Fundację Edukacji dla Demokracji.

Studenci przyjeżdżający do Polski w Ramach programu „Study Tours to Poland” będą mogli także poznać czym żyją i interesują się młodzi Polacy, zapoznać się ze środowiskami akademickimi. Odwiedzą rektorat AP, dowiedzą się na czym polega działalność Samorządu Studentów, organizacji studenckich oraz Studenckich Kół Naukowych działających na Akademii Pedagogicznej w Krakowie

Organizatorzy projektu chcą także pokazać naszym sąsiadom ze Wschodu, w jaki sposób funkcjonują wolne, demokratyczne media. Goście z Ukrainy, Białorusi i Rosji odwiedzą redakcję ‘Dziennika Polskiego’ w Krakowie oraz redakcje magazynów studenckich m.in. „Nowego Legionu”, „MANKA”. 

Mimo tak napiętego harmonogramu nasi rówieśnicy znajdą także czas na odpoczynek. Wieczorami odbywać się będą spotkania integracyjne, wyjścia do kina, Parku Wodnego oraz krakowskich klubów.

Inicjatywa, zaangażowanie i aktywność studentów działających w NZS AP jest godna podziwu. Nawiązywanie dobrych stosunków między młodymi ludźmi różnej narodowości dobrze wróży na przyszłość. Szczególnie jest to ważne miedzy państwami wschodniej Europy, ponieważ relacje między niektórymi krajami bywają bardzo napięte. Trud, wysiłek i serce wkładane w program „Study Tours to Poland” może pomóc nam w budowaniu lepszej, demokratycznej Europy. NZS AP z każdą kolejnym pobytem gości ze Wschodu stara się ulepszyć plan wizyty i naprawić błędy pojawiające się w trakcie jego realizacji.

Na moje pytanie, czy NZS AP ma zamiar w dalszym ciągu podejmować się tego typu zadań, Piotr Kociołek – zastępca przewodniczącego NZS AP mówi: „Oczywiście. Nie zawsze organizacja takiego przedsięwzięcia jest prosta, często wymaga wiele trudów, ale wszystko to staje się nieważne, gdy widzimy uśmiech na twarzach naszych przyjaciół ze Wschodu. Czujemy wtedy niesamowitą radość i satysfakcję.” Niech słowa te stanowią puentę tego artykułu, a Niezależnemu Zrzeszeniu Studentów Akademii Pedagogicznej w Krakowie życzymy, aby zawsze tak wytrwale realizowali swoje plany.

/dla NZS UP